Batık Tırnak Tel Uygulaması

Tırnak Batması: Tırnaklarınızı, özellikle de başparmak tırnağınızın kenarlarını çok kısa kesiyorsanız tırnak batmasına zemin hazırlamış olursunuz. Bir çok kişi tırnaklarını keserken tırnak kenarlarını köşeli bırakmak yerine parmak şekline uygun, yuvarlak kenarlı keser.Bu şekilde kesilen tırnağın parmak derisi içine büyüme eğilimi vardır. Bu durumda tırnak kenarı kıvrılarak deri içine batar. Çok sıkı veya ayağa küçük gelen ayakkabılar giyilmesi de tırnak batmasına neden olabilir.

Tırnak batması halinde parmak sert, şiş ve duyarlı olur. İleri dönemde kızarık ve enfekte hale gelebilir, bu durumda duyarlılığı daha da artar. Bu durum bütün ayak parmaklarında görülebilmesine karşın en sık ayak başparmağında rastlanır. Tırnağın yumuşak doku içine batması ile yumuşak dokunun tırnak üzerine ilerlemesi aynı sonuca neden olur. Tırnak kenarındaki kızarıklık, ağrı ve şişliğe bazen abse de eşlik edebilir.

Tırnak batması bir çok nedenle gelişebilir. Bazı olgular doğumsal sebeplidir, bunlarda tırnak başparmağa oranla büyüktür. Ayağın bir yere çarpılması veya üzerine basılması gibi travmalar sonucunda da tırnak batması gelişebilir. Fakat, en sık rastlanan neden dar ve sivri burun ayakkabı giyilmesi neden olur.

Batık tırnak ani kilo alışlarında da(hamilelik)baskıdan dolayı sıkça rastlanır.Batık tırnak ağrı ve acısından dolayı yaşam kalitesini düşürür,sosyal faliyetleri azaltır.Böyle durumlarda kişilerin aklına ilk gelen pedikür salonlarıdır,burda yapılan kesim işlemi ağrıyı keser acıyı azaltır fakat bu geçici ve yanlış bir uygulamadır.Kesilen tırnak uzamaya başladığında tekrar batmaya başlayacaktır.

Batık tırnak sorunlarında bu konuda eğitim almış uzmanların bulunduğu ayak sağlığı merkezlerine baş vurulmalıdır.Uzmanlar öncelikle tırnağı doğru keserek acıyı azaltır,sonrasında sebebini tespit edip tekrar oluşmaması için kişiye önerilerde bulunur gerekirse batık sorunu ortadan kalkana kadar belirli kontrollerle doğru tırnak kesimi öğretilir.

Tüm bu bakımlar, kişinin ruh sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Ellerin ve ayakların sağlıklı bir şekilde, kişiyi rahatsız etmeden, acı vermeden steril ve hijyen şartları altında temiz tutulması, hem dolaşım hem sinir sistemi açısından çok önemlidir. İnsan vücudunun tüm organları, ayaklardan etkilenmektedir. Dolayısıyla ayak bakımı, kişinin sağlığı için yapması gereken, ihmal edilmemesi gereken önemli bakımlardandır.

Detaylı Bilgi Almak İçin 0 505 982 98 98  Nolu Telefonumuzu Arayabilirsiniz.

Pazartesi – Cumartesi : 09.00 – 19.30 Çalışma Saatlerimiz.